Atrakcje Kaszub

Decydując się na wypoczynek w naszym domku mają Państwo możliwość poznania Kaszub i skorzystania z wielu atrakcji na Kaszubach.

Legenda donosi, iż po stworzeniu świata przez Boga, pozostało jeszcze pewne piaszczyste, ubogie w życie miejsce. Aniołowie, którym najzwyczajniej zrobiło się żal, uprosiły Najwyższego by ten łaskawiej spojrzał jeszcze raz na to miejsce. Tak o to w ten sposób Bóg z pozostałych mu lasów, jezior, rzek, łąk i pól stworzył tą niezwykłą krainę. Nie wiadomo ile w tej opowieści prawdy, ale na pewno jest to cudowne wręcz niebiańskie miejsce.

Kaszuby to nie tylko bogactwo i piękno natury, ale także ludzie ich język i kultura. Społeczność kaszubską najtrafniej ocenia poniższy cytat:

Kaszëba mô cwiardą mòwă, ale mitczé serce. – Kaszub ma twardą mowę, ale miękkie serce.

Nasz domek letniskowy położony jest na obrzeżach przepięknej kaszubskiej miejscowości Dziemiany, idealnej do aktywnego wypoczynku wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Znajdziecie się Państwo w otulinie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, w odległości zaledwie 100 metrów, od jeziora rynnowego Rzuno o powierzchni niemal 35 hektarów.

To idealne miejsce do bliższych i dalszych wycieczek po urokliwej Szwajcarii Kaszubskiej, gdzie można podziwiać unikalną tutejszą przyrodę i krajobrazy oraz poznawać oryginalne piękno kaszubskiej kultury. Stąd równie dobrze można wyprawiać się na piesze wędrówki ścieżkami edukacyjno-przyrodniczymi wytyczonymi po okolicy, jak i organizować dalsze wycieczki do Kościerzyny, Kartuz, Szymbarku, Chmielna, a nawet Trójmiasta.

Atrakcje w okolicy

Co robić

Co można robić i gdzie w okolicy.

CO ZOBACZYĆ

Co warto zobaczyć w okolicy bliższej i dalszej.

Gdzie Zjeść

Gdzie można dobrze zjeść i wypić dobrą kawę.

Jezioro Rzuno (100 metrów)

W odległości 100 metrów znajduje się jezioro Rzuno, gdzie można kąpać się na dzikiej plaży z łagodnym i piaszczystym brzegiem (odl. ok. 150 m). Dla amatorów sportów wodnych, zapalonych wędkarzy jest to idealne miejsce do realizacji swoich pasji. Ogromną atrakcją jest również duże, strzeżone kąpielisko przy jeziorze Rzuno w Dziemianach (w odległości ok. 1 km). Pomost, wyznaczone tory dla umiejących pływać, brodzik dla najmłodszych, boisko do piłki siatkowej, piaszczysta plaża, aż wreszcie 30 metrowa napędzana pompą wodną, bezpłatna zjeżdżalnia zapewniają komfortowy, bezpieczny wypoczynek. Szczegóły i zdjęcia dostępne są tutaj:
http://pomorskie.travel/Na_wodzie-Rekreacja_i_zabawa-K_pieliska_i_pla_e/4894/Jezioro_Rzuno_w_Dziemianach

Kajaki i rowery wodne (1,5 km)

W Dziemianach, w okolicy kąpieliska gminnego znajduje się bezpłatna wypożyczalnia sprzętu wodnego, czynna codziennie w sezonie letnim w godzinach 10-14 oraz 15-18. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj: http://www.dziemiany.pl/zapraszamy-do-dziemian-jezioro-rzuno-2/

Jazda Konna (2 km)

W odległości ok. 2 km od domku znajduje się  Ośrodek Jeździecki Pegaz, w którym można skorzystać z nauki jazdy konnej. Szczegóły dostępne są tutaj: http://pegazdziemiany.pl/oferta/nauka-jazdy-konnej/

Łowienie ryb (100 metrów)

Jezioro Rzuno to idealne miejsce dla amatorów wędkarstwa do realizacji swoich pasji. Można się tutaj natknąć na naprawdę spore okazy różnych gatunków ryb: http://www.dziemiany.pl/rekordowy_okaz_z_jeziora_rzuno-770/

Lasy pełne grzybów (od 20 metrów)

Okoliczne lasy w sezonie pełne są grzybów (prawdziwki, kurki, podgrzybki, koźlaki, maślaki, rydze) i jagód. Grzyby często rosną nawet na samej działce.

Szlaki piesze i ścieżki rowerowe (od 50 metrów)

Dla miłośników pieszych bądź też rowerowych wycieczek zostały wyznaczone liczne szlaki na obszarze gminy Dziemiany. Tego typu ścieżka edukacyjno – przyrodnicza biegnie właśnie wokół samego jeziora Rzuno.

Zarezerwuj domek już dzisiaj
Sprawdź Wolne Terminy

Atrakcje w Kościerzynie (23 km)

Warto odwiedzić Miasto Kościerzyna oddalone o ok. 23 km, z pięknym odnowionym rynkiem z fontanną, Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, kinem Remus, Aqua Centrum, Starym Browarem.
Pobierz pełną mapę atrakcji powiatu kościerskiego (pdf).

Skansen i wieża widokowa we Wdzydzach (35 km)

We Wdzydzach Kiszewskich położony jest najstarszy skansen w Polsce o powierzchni 22 hektarów, gromadzący 50 oryginalnych obiektów z całych Kaszub: 2 wiatraki, kościół, kuźnia, dworki, chaty. Wieża widokowa o wysokości 35,6 m wykonana z drzewa modrzewiowego, z której można podziwiać panoramę Krzyża Jezior Wdzydzkich, tzw. Kaszubskiego Morza. Więcej na: www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Szczyt Wieżyca (40 km)

Wieżyca to najwyższe wzniesienie w północnej Polsce o wysokości 328,6 m n.p.m. Na wzgórzu istnieje wieża widokowa, z której szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy.

Centrum Edukacji i promocji Regionu w Szymbarku (40 km)

W Szymbarku w jednym miejscu zostało zebranych wiele ciekawych atrakcji: “Dom do góry nogami”, Dom Kaszubów z Kanady, Dom Sybiraka, Replika bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski, Najdłuższa Deska Świata, Muzeum Ciesielstwa, Świat Bajek. Więcej informacji o obiektach dostępnych jest tutaj.

Zamek w Bytowie (40 km)

Gotycki zamek krzyżacki, następnie książąt pomorskich z XIV-XV wieku.

Trójmiasto (80 km)

Dla osób pragnących poznać Pomorze, warto wybrać się do oddalonego o ok. 80 km 3-miasta i zobaczyć np. Starówkę w Gdańsku, Molo w Sopocie czy też Skwer Kościuszki w Gdyni.

Zarezerwuj domek już dzisiaj
Sprawdź Wolne Terminy

Dziemiany (2 km)

W najbliższej okolicy, tj. w Dziemianach znajduje  się m. in. : restauracja w Hotelu Janta oraz restauracja w Pensjonacie “Dobry Adres” a także Pizzeria “Corleone”.

Najważniejsze obiekty w Dziemianach można zobaczyć tutaj na mapie.

Kościerzyna (23 km)

Nieco dalej w Kościerzynie, znajdziemy bardzo dużą liczbę restauracji i kawiarni. Większość z nich położonych jest w okolicy zabytkowego, odnowionego rynku z fontanną. Warte polecenia są m. in.: Pizzeria “Hamlet”, “La Rocca”, “Mammarosa” czy też Restauracja “Rzemyk” i “Stary Browar”.